Africké venkovanky v letňanské knihovně

STR22 AFRICKE VENKOVANKY 1Tradiční a návštěvníky velmi oblíbené „pondělky v knihovně“ zahájil letos 5. února v podvečer svou přednáškou Tvrdý život afrických venkovských žen cestovatel Martin Košťál.

Přednášející dosud navštívil 18 afrických zemí, především na východě kontinentu (na jaře se chystá prozkoumat západní část Afriky). Jeho – s lehkým humorem komentované – promítání autorských videí a fotografií i následná diskuse byly autentickým nahlédnutím do života Afričanů, především pak do nelehkého bytí afrických žen. Po skončení přednášky nám pak Martin Košťál zodpověděl několik otázek.

Ve které části Afriky se vám nejvíce líbilo a proč?

Mám velmi rád východní Afriku, především Ugandu, kde jsem strávil poznáváním lidí a tropické přírody řadu měsíců. Winston Churchil nazval Ugandu perlou Afriky a měl bezpochyby pravdu. Dlouhodobé pozorování zvyků pasteveckého kmene Karamojongů na východě země mě nesmírně obohatilo.

V jaké oblasti mají ženy nejtěžší (nejtvrdší) život? A co jejich muži?

Ženy v Africe mají nesrovnatelný život s ženami v Evropě nebo Severní Americe. Na afrických vesnicích pracují především právě ony – kromě starostí o děti musejí každý den donést na hlavě domů vodu nebo utlouct v hmoždíři mouku, umějí třeba pokácet strom, aby měly na čem uvařit nebo z čeho postavit novou chýši… Úkolem mužů je pást dobytek.

Které Afričanky vás nejvíce zaujaly?

Krásné hrdé ženy potkáme v každé zemi. Velmi mě zaujaly ženy v Jižním Súdánu, Zambii nebo Mali. Líbí se mi specifické způsoby zdobení, které ženy různých kmenů používají, ať už jsou to různé barevné korálky mnohdy vyrobené ještě v Československu, mušle, jizvová tetování, tradiční účesy, nebo třeba rohy z kravských uší, které nosí Himbky v Namibii.

Je něco, čím bychom se mohli od obyvatel Afriky inspirovat?

Bezpochyby se můžeme inspirovat, nebo lépe řečeno rozpomenout, na silné rodinné vazby. Čím je život náročnější, tím nabývá na důležitosti rodinná pospolitost. Ta zde v Evropě, kde lidé mají raději své pejsky, než vlastní rodinu nebo sousedy, vzala za své.

Další neméně důležitou věcí, kterou bychom se měli od Afričanů naučit, je radost ze života a pocit štěstí. Když v Africe vysvětluji, že lidé v mé zemi nejsou šťastni, že z některých doslova kape vztek a mnohdy neodpoví ani na pozdrav, vůbec tomu nerozumí.

Děkujeme za odpovědi.

Interview Jana Babková, Knihovna MČ Praha 18

Foto archiv Martina Košťála


STR22 AFRICKE VENKOVANKY 2

Jste zde: Úvod > Kultura > Africké venkovanky v letňanské knihovně