Mumie světa: originální výstava poprvé v Evropě

STR27 MUMIE 1Fascinující poselství o dávných kulturách a civilizacích přináší jedinečná výstava Mumie světa, která se koná až do konce června v prostorách Křižíkova pavilonu D a E holešovického výstaviště.

Originální mumie a další artefakty byly zapůjčeny ze světových muzeí, univerzit, vědeckých organizací a soukromých sbírek. Výstava nemá svým rozsahem, historickou a vědeckou hodnotou ve světě obdoby. Výstavu doplnily i exponáty zapůjčené z Národního muzea a Hrdličkova muzea v Praze.

Na více než dvou tisících metrech čtverečních se na Výstavišti Praha Holešovice návštěvníci projdou historií sahající do dávných věků. Na unikátní výstavě jsou vystaveny mumie, které na našem území zatím nikdy nebyly k vidění.

Konkrétně jde o mumie z Egypta, Severní i Jižní Ameriky, ale i z Evropy. Každý exponát odhalí svůj vlastní příběh. „Některé z vystavených mumií pocházejí z vážených rodů, jiné ukazují přirozený proces mumifikace. Již tradičně nabídneme návštěvníkům velký audiovizuální i textový materiál,“ říká o výstavě Květa Havelková z pořádající agentury JVS Group.

 

Nejzajímavější exponáty

Mezi stovkami exponátů lze doporučit několik nejzajímavějších – například mumii barona Von Holz, německého šlechtice nalezeného v utajené rodinné kryptě hradu ze 14. století, který zůstal obutý do svých nejlepších bot. Nebo Mumie z Vácu, mladou rodinu z maďarského města Vác, která zemřela na tuberkulózu. Zajímavá je i Burnsova sbírka, série lékařsky vyrobených mumií používaných k výuce anatomie na počátku 19. století.

Za zhlédnutí stojí i mumie egyptského kněze Nes-Hora, u kterého byla zjištěna artritida a zlomená levá kyčel, či egyptské mumie zvířat včetně sokola, ryby, psa a mláděte krokodýla, které byly záměrně vytvořeny, aby doprovázely na věčnost členy královské rodiny.

MUMAB je zase dokonalá rekonstrukce původní egyptské mumifikace provedené lékaři na lidském těle poprvé po 2800 letech.

 

Pohled na mumifikaci na našem území

Zajímavým doplněním výstavy bude také expozice věnovaná mumiím pocházejícím z našeho území. Návštěvníci jsou informováni o historii mumifikace, ale i o aktivitách našich archeologů v Egyptě a dalších zemích.

„Samozřejmě, že i na našem území se nacházejí mumie, a zdaleka se nejedná jen o ty klasické, z Egypta. Máme připraveno mnoho zajímavých informací i o mumiích vzniklých přímo na území Česka,“ doplňuje Květa Havelková.

 

Výstava světových parametrů

STR27 MUMIE 2Pořadatelé výstavy slibují návštěvníkům maximální komfort. Kromě vystavených exponátů bude k dispozici také zvukový průvodce Audio-guide, ve kterém si návštěvníci vyslechnou doplňující výklad.

Výstava je pomyslnou cestou do minulosti, při které návštěvník odhalí příběhy lidí z mnoha koutů světa a civilizací. „Chtěli bychom na výstavu pozvat nejen zájemce z řad široké veřejnosti, ale také školní exkurze, pro které platí speciální snížené vstupné,“ doplňuje závěrem Květa Havelková.

Vstupenky na výstavu lze zakoupit v předprodeji online nebo přímo na místě. Více informací najdete na mumiesveta.cz, video z výstavy na https://www.youtube.com/watch?v=Lpqkpp20vLA

JSV GROUP

Ilustrační fotografie archiv společnosti JVS GROUP

 

STR27 MUMIE 3

Jste zde: Úvod > Kultura > Mumie světa: originální výstava poprvé v Evropě