Střípky z letňanských školek a škol (6/2017)

Oslavy Dne Země

STR14 FRYCNA DEN ZEME 2017Děti ze školní družiny Základná školy Fryčovická oslavily 12. dubna 2017 nejdůležitější ekologický svátek Den Země návštěvou letňanského lesoparku.

I přes nepřízeň počasí si čtvrťáci v doprovodu svých učitelek hravou formou na čtyřech stanovištích s názvy Les, Voda, Strom a Člověk osvojili spoustu informací o životním prostředí a jeho ochraně.

Oslavy Dne Země pokračovaly 25. dubna v duchu myšlenky Děti jsou naděje… v atriu školy skládáním obrazu z PET víček. Doufáme, že si děti odnesly z obou akcí cenné poznatky a budou se chovat k přírodě ohleduplně.

Text a foto Dagmar Vavřiníková, vedoucí vychovatelka ŠD, ZŠ Fryčovická

STR14 FRYCNA PET VICKA 2017

 

Zaječí skákání aneb Velikonoční odpoledne ve Fryčovické

STR14 FRYCNA ZAJECI SKAKANIDěti ze školní družiny ve Fryčovické se v úterý 11. dubna 2017 zúčastnily již tradičního Zaječího skákání, které se konalo na sportovním hřišti u školy. Jejich úkolem bylo splnit několik disciplín.

Děti skákaly v pytlích a na míčích, zdolávaly překážkovou dráhu, házely míčem na koš a věnečkem na cíl. Soutěžící byli do her zapáleni a bojovali o každý bod s nadšením. Pro všechny byla připravena velikonoční nadílka v podobě sladkostí.

Děti si zábavné odpoledne užily, všichni se už těšíme na příští rok.

Text Dana Bábelová

Foto Kateřina Miškeiová, ZŠ Fryčovická

 

Koncert švýcarského big bandu

STR14 FAJTL BIGBAND 1Žákům druhého stupně Základní školy Generála Fajtla se v úterý 11. dubna 2017 představil MusiCool Big Band Basel, orchestr studentů hudební školy působící při Hudební akademii v Basileji, celoevropsky významné hudební instituci.

Ve velmi kvalitním provedení zazněly skladby klasického swingového repertoáru i řada současných populárních hitů. Také spontánní reakce obecenstva, které si na závěrečný přídavek dokonce zatančilo, přispěly k celkově příjemné atmosféře koncertu.

Věříme tedy, že jsou žáci školy opět bohatší o další pozitivní hudební zážitek.

Text a foto Radek Chalupský, ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

STR14 FAJTL BIGBAND 2

 

Les ve škole a škola v lese

STR14 FAJTL LES VE SKOLEAkce pořádané v rámci mezinárodní soutěže Les ve škole, do které je Základní škola Generála Fajtla zapojena, se 11. dubna 2017 zúčastnili žáci 1. A. Při té příležitosti navštívili letňanský lesopark, kde v 9 hodin začal speciální program připravený právě pro ně.

Žáci trávili celé dopoledne se sympatickým metodikem, který všechny inspiroval interaktivní výukou. Program Po stopách lesní zvěře byl zaměřen – jak jinak – na lesní zvěř. Děti se učily poznávat zvuky, které se dají v lese zaznamenat, zvyklosti, stopy, podobu i druhy potravy lesní zvěře.

Součástí programu byly i zábavné hry, podporující znalosti o těchto zvířatech. Školáci se celé dopoledne pohybovali na čerstvém vzduchu a zároveň vstřebávali informace podporující výuku prvouky.

Dětem se zábavné dopoledne líbilo, určitě se tedy zúčastníme některého z dalších alternativních témat.

Text a foto Bohumila Koutecká, třídní učitelka 1. A ZŠ Gen. F. Fajtla DFC

 

Volejbalisté z Tupolevky vyjeli na turnaj do Čakovic

STR15 TUPOLEVKA VOLEJBALISTENa jaře se žáci naší školy zúčastnili turnaje ve volejbale. Byli jsme pozváni jako hostující tým do Základní školy Dr. Edvarda Beneše v Čakovicích.

Dívčí části turnaje se kromě Prahy 9 a 14 účastnila také škola z Horních Počernic. První zápas jsme my, volejbalistky, hrály proti ZŠ Chodovická a první set jsme měly velmi slušně našlápnuto na vítězství, bohužel kvůli nervozitě se nezadařilo. Druhý set už jsme si byly jistější, ale bohužel ani tento set se nám jen velmi těsně nepodařilo vyhrát.

Další zápas byl proti Gymnáziu Litoměřická. Bylo vidět, že slečny z Litoměřické mají velmi dobře natrénováno, protože nás dokázaly porazit téměř jen na podání, ale ani tak jsme se nevzdaly a daly do toho vše.

Poslední zápas jsme hrály proti domácímu týmu z Čakovic. I tak jsme sebraly poslední zbytky sil a hrdě bojovaly, avšak domácí tým byl na svém hřišti dobře připraven, a my tak jen o malý kousek prohrály. Skončily jsme na krásném 4. místě a celý den jsme si užily. Doufáme, že příští rok se hráčkám naší školy zadaří o kousek lépe.

Chlapce čekali soupeři z těchto škol: Gymnázium Litoměřická, FZŠ Chodovická, ZŠ Klánovice a ZŠ Čakovice. Kluci všechny zápasy bohužel prohráli, i když některé těsně. Stačilo mít trošičku štěstíčka a mohli mít medaile za třetí místo.

Zápasy nám všem otevřely oči. Zjistili jsme, že musíme ještě více potrénovat (jak nám říká pan učitel), abychom se mohli měřit s nejlepšími a přivézt příště lepší umístění.

Text Pavlína Ondrejková, 9. B, a Nicolas Kubiš, 7. B ZŠ Tupolevova

Foto archiv školy

 

Badmintonistům utekla bronzová medaile

STR15 TUPOLEVKA BADMINTONPan učitel vybral žáky z devátých ročníků, kteří jeli reprezentovat školu na turnaj v badmintonu ve Vinoři. Jednalo se o tři chlapce (Matej Drtina, Adam Havlík a Karel Klikorka) a dvě dívky (Silvie Nosková a Zuzana Švandová).

Naše očekávání bylo velké, věřili jsme si na medaili. Po příjezdu jsme zjistili, že tam jsou ještě další čtyři školy. Zápasy se hrály na tři vítězství, jedno utkání byla čtyřhra, druhé utkání dvouhra dívek a třetí utkání dvouhra chlapců.

V prvním zápase jsme porazili ZŠ Litvínovská 2:1 na zápasy. Ve druhém a třetím zápase jsme hráli proti nejlepším školám – ZŠ Vinoř a ZŠ Satalice. Tyto školy mají v týmu badmintonové reprezentanty, což je úplně jiná liga. Oba zápasy jsme prohráli jednoznačně 0:3.

V posledním zápase jsme bojovali o bronzovou medaili se ZŠ Čakovice. Po urputném boji jsme podlehli 1:2.

Celkově jsme tedy obsadili 4. místo a dostali pouze diplom. Po celý turnaj panovala dobrá atmosféra. Nás jen mrzely zbytečné prohry.

Text Karel Klikorka, 9. A ZŠ Tupolevova

Foto archiv školy

 

Come and Show: letňanští školáci si vyzpívali 1. místo

Žáci ZŠ Generála Fajtla se v polovině dubna zúčastnili anglické soutěže Come and Show.

S cover verzí písně Michaela Jacksona We Are The World přesvědčili žáci IV. A (Vanessa Kristofory, Anna Dostálová, Tomáš Jankovič, Adam Adamík, Eliška Šípová, Karolína Velíšková, Petr Staněk, Nela Mohelníková, Václav Štěpán Patejdl, Kristýna Bílá a Marika Vítková) a IX. A (Marie Hobzová, Oleksandra Dano, Yana Sorokhmanyuk, Magdaléna Strnadová, Barbora Kavúrová, David Daniel Bíman, Štěpánka Petrová, Žaneta Pospíšilová, Aneta Králová, Hana Kufová, Joel Jakubčík, Diana Kalashová, Jakub Fiala a Bára Roubalová) porotu v celopražském kole soutěže, že jsou ze školy, která vede žáky k hudbě, že angličtina jim není cizí, a hlavně že se starší s mladšími dokážou naladit na stejnou notu. Před zaplněným sálem si dokázali své vystoupení užít a v nejvyšší kategorii Advanced vyzpívali PRVNÍ místo!

V odkaze

https://drive.google.com/open?id=0B4PzCmwuOCZCM3l5QVJYeHllVHc naleznete záznam jejich vystoupení.

Úspěšné byly i žákyně Viktoriya Sorokhmanyuk a Sofia Kalashová z V. A, které obsadily se svou verzí písně Rockabye Baby v kategorii Pre-Intermediate krásné 2. místo.

Děkujeme učitelce Ireně Šípové za přípravu dětí do soutěže a všem žákům za příkladnou reprezentaci školy.

Text Eva Duchková, ředitelka ZŠ a MŠ Gen. F. Fajtla DFC

 

Na skok u sousedů

STR16 FRYCNA NA SKOK U SOUSEDU 1V malé tělocvičně ZŠ Fryčovická se uskutečnilo v pátek 5. května 2017 představení Naši sousedé v Evropě.

Zúčastnili se ho žáci přípravné třídy, žáci prvních, druhých a čtvrtých tříd. Ti se dozvěděli mnoho zajímavého z historie i současnosti několika zemí Evropy – Řecka, Velké Británie, Francie a Slovenska.

Někteří žáci si stihli i zasoutěžit v překladu řecké abecedy a morseovky.

Text a foto Šárka Korbelová, ZŠ Fryčovická

STR16 FRYCNA NA SKOK U SOUSEDU 2

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Střípky z letňanských školek a škol (6/2017)