Skauti v kuchyni aneb Nechte se překvapit svými dětmi

STR27 SKAUTI V KUCHYNI„Kombajne, mám nápad,“ řekl asi před měsícem kamarád. „Naučíme děti vařit.“ Zpočátku nikdo pořádně nevěděl, jak na to, protože něco takového tu ještě nebylo. Všem se ale nápad zalíbil, a tak každý přidal ruku k dílu a rozběhly se přípravy.

Bylo domluveno místo a čas a děti se začaly přihlašovat. Nakonec jich bylo víc, než kdo čekal, ale nikoho to nevyděsilo. Vše proběhlo v pátek 8. dubna 2017. Vedoucí nakoupili suroviny a přesunuli se do prostor jedné ze základních škol, kde měli domluvené zapůjčení kuchyně.

Kolem čtvrté začaly přicházet děti. Rozdělily se do skupinek a každá, vedena jedním dospělým, připravovala vlastní chod. Od ovocného salátu a dezertu z piškotů přes pizzu a cibulového koláče až po specialitu šéfkuchaře Vodníka – pečené kuře s řapíkatým celerem. Po celou dobu se nikdo nenudil, vše šlo podle plánu a vládla dobrá nálada. Bylo znát, jak jsou děti rády, že si mohou vyzkoušet něco, co běžně jen vidí u dospělých.

V sedm hodin začali přicházet hosté, tedy rodiče. Něčí výtvor přišla ochutnat maminka, jinde se sešla celá rodina. Hostina byla velkolepá.

Rodiče byli často překvapeni, co jejich děti jen s malou pomocí dokázaly. K mání byl opravdu velký výběr. Dva druhy těstovinových salátů, pečivo s rybí pomazánkou, již zmíněné pizzy (každá byla jiná, protože si na ni dal každý to, co chtěl), koláč a Vodníkovo kuře. Jako dezert se pak podávaly ovocný salát, nepečené piškotové „koláče“ a velikonoční jidáše.

Nikdo nelitoval, že přišel – vždyť vidět své dítě šťastné proto, že vám chutná jeho výtvor, je zážitek k nezaplacení. Všichni odcházeli plni nejen dobrého jídla, ale i silných zážitků.

Byla to jedna z nejlepších akcí, které skauti v poslední době uskutečnili. Určitě se bude v budoucnu opakovat, a díky nabytým zkušenostem bude určitě ještě lepší.

Co třeba v létě uspořádat grilovačku? Nebo před Vánoci upéct cukroví? Další výzvy čekají!

Text a foto Vojtěch Zeller (Kombajn), Skautské středisko Athabaska

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Skauti v kuchyni aneb Nechte se překvapit svými dětmi