Generála Fajtla připomíná nový a netradiční pomník

FAJTL POMNIK VOKOVICE 2017Čestný občan Letňan František Fajtl, který bojoval za druhé světové války coby stíhací pilot v řadách Royal Air Force proti nacistickému Německu, má od středy 4. října 2017 v jiné městské části netradiční pomník.

Nachází se v Praze 6-Vokovicích a tvoří jej silueta letadla Spitfire ve svahu v parku mezi ulicemi Vokovická a K Červenému vrchu. Podobu letadla znázorňuje jiná barva trávy a nerezový pásek, který siluetu odděluje od zbylého trávníku. Pomník byl slavnostně odhalen za přítomnosti rodiny včetně manželky Hany Fajtlové.

František Fajtl žil v letech 1912 až 2006. Během války se zapojil do zahraničního odboje v Polsku, Francii a Británii. Byl také velitelem leteckého stíhacího pluku, který působil v týlu nepřítele při Slovenském národním povstání. Koncem války se zúčastnil operace k osvobození Ostravska. V květnu roku 1945 přivedl svůj pluk na letiště v Letňanech, kde velel první poválečné letecké přehlídce.

Návrh nového pomníku ve Vokovicích zpracovali Aleš Vyjídák a Zdeněk Ruffer. Silueta je jen o něco menší než reálná velikost letounu Spitfire, který zpodobňuje. Stín stroje ve svahu zobrazují barevně i strukturálně odlišné povrchy. Část křídla zasahuje na chodník, kde je na nerezové desce uvedeno jméno Františka Fajtla s daty narození a úmrtí a nápis Svoboda není samozřejmost.

František Fajtl má ale už od května roku 2012 pamětní desku na budově Základní školy v Rychnovské ulici v Letňanech. Škola byla také po něm pojmenována. Na desce odlité z hliníku, jejímiž autory jsou akademický sochař Josef Dušek a architekt František Fical, je zobrazena podobizna tohoto hrdiny druhé světové války a trojice letounů Spitfire, na nichž létal.

Čestným občanem Letňan byl František Fajtl jmenován v roce 2006.

(dp) s využitím int

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Generála Fajtla připomíná nový a netradiční pomník