Hlídka 2: Základem je fungující komunikace

představujeme

STR19 PREDSTAVUJEME ROSTIK VYIDECKY

V únorovém vydání Letňanských listů jsme vám představili první z hlídek zdejšího okrsku městské policie. Hlavním tématem našeho minirozhovoru byla tehdy doprava. S „dvojkou“, jinak se strážníky Karlem Roštíkem (46) a Karlem Videckým (56), jsme si povídali především o veřejném pořádku a o lidech – o starousedlících i „přistěhovalcích“, bezdomovcích, cizincích i teenagerech…

Začneme stejně – jak dlouho pracujete na okrsku v Letňanech a proč jste volili právě osmnáctku?

Karel Roštík: Já už tuhle profesi dělám 25 let, začínal jsem mimo Prahu, pak jsem přešel na Prahu 8, kde byl ředitelem pan Olič. V Letňanech jsem sedm let. Vybral jsem si je proto, že je to – navzdory pokračující zástavbě – pořád ještě „zelená část“ Prahy a protože jsou tu dobré vztahy lidí, úřadu a policie. Vyhovuje mi to víc, než anonymita ve velkých městských částech.

Karel Videcký: Já jsem u policie už 20 let, v Letňanech 16 let. Když jsem sem přišel z Prahy 1, kde jsem dřív sloužil, ještě tu nebyla velká sídliště, zimní stadion, Tesco ani bazén, Letňany byly spíš malé městečko, líbilo se mi tady. A líbí pořád… Za ty roky musíte znát dobře lidi, viděli jste vyrůstat nejmladší generaci…

Vnímáte to jako výhodu, nebo nevýhodu?

Karel Roštík: Určitě je to výhoda. Ať se to týká ranní služby u přechodů, nebo kulturních akcí, které městská část pořádá. Lidi nás často potkávají a baví se s námi. To je velké plus oproti jiným městským částem, kde hlídky sice znají svůj rajon, ale moc neznají lidi v něm. My většinu z nich známe a oni znají nás, okrskáře. Díky roky vytvářeným vztahům se dá předejít spoustě problémů, ať už se týkají veřejného pořádku, nebo čehokoli jiného.

Jak jsme probrali s vašimi kolegy, největším problémem osmnáctky je doprava. Ve vaší gesci je ale i veřejný pořádek – rušení nočního klidu, znečišťování životního prostředí a nepovolené skládky, bezdomovectví, majetkové delikty… Co z toho řešíte nejčastěji?

Karel Roštík: Nejčastěji jezdíme k majetkovým deliktům – Tesco je veliké, většina krádeží se odehrává tam. V rámci Letňan spíš řešíme veřejný pořádek – znečištění, rušení nočního klidu, to souvisí s nárůstem obyvatel v nové zástavbě. Byty jsou špatně odhlučněné, je v nich všechno slyšet – nahlas puštěná televize, pračka, hlasitější výměna názorů, pobíhání a halekání dětí… Většinou řešíme neshody, které vznikají kvůli hluku, ani to nemusejí být „mejdany“. Jinak je ale v rámci Letňan relativně všechno v pohodě. Že by se tu nic nedělo, to ne, ale žijí tu vesměs rozumní lidé.

Mezi řečí jste se zmínili o bezdomovectví. Je to v Letňanech velký problém? Vím, že někdy lidé bez domova vadí svému okolí navzdory tomu, že se chovají slušně a nikomu neškodí…

Karel Roštík: Ano, pro někoho jsou velkým problémem. V Letňanech jsou lokality, kde bezdomovci žijí, někteří třeba v mobilní buňce, s těmi problémy nejsou, naopak – pomáhají při úklidu obce, odklízení sněhu apod. A pak jsou takoví, kteří hojně užívají alkohol, a s těmi problémy bývají. Ty se snažíme tak dlouho upozorňovat na to, že „tudy cesta nevede“, až pochopí, že pro ně bude lepší odtud odejít. Ale podle mě není důvod, aby se lidi v Letňanech bezdomovců báli. Je třeba si uvědomit, že i oni jsou lidé, mají svá práva a musíme k nim přistupovat jako k ostatním občanům. Postihovat je můžeme až ve chvíli, kdy se dopustí nějakého protiprávního jednání. Nelze je jen tak svévolně vykazovat z místa jen proto, že jsou to bezdomovci a vadí nám. Ale řešení této problematiky, které by opravdu fungovalo, bohužel není.

Karel Videcký: Je tu řada bezdomovců, které dobře známe a kteří jsou rozumní, dá se s nimi komunikovat. Mají tu své příbytky, jsou přihlášeni na veřejné práce a jsou za ně rádi, protože si tak vydělají nějakou korunu. A pak jsou „migranti“, kteří se toulají od jedné městské části k druhé. Projdou tudy a pokračují zase dál…

Je něco, co byste chtěli vzkázat prostřednictvím Listů čtenářům časopisu?

Karel Roštík: Že vše je o komunikaci. Jsme rádi, že komunikace mezi městskou a státní policií, úřadem a občany v Letňanech dobře funguje a daří se řešit problémy, které občany pálí. Ještě bych chtěl vyzdvihnout akce, které pořádá městská část pro své občany. To v jiných městských částech není běžné. A také se chci zmínit o velkých kulturních akcích na letišti, kam se sjíždějí lidi z celé Prahy, z celé republiky i ze světa, a opatřeních, která jsou s nimi spojena – i když se najde pár nespokojenců, máme vesměs od občanů informace, že jsou rádi, že to tady v době konání megakoncertů dobře funguje a že mají možnost dostat se díky rezidenční kartě v pohodě domů a zaparkovat.

Děkuji za rozhovor.

Interview –hs–

Foto Tomáš Proněk

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Hlídka 2: Základem je fungující komunikace