Střípky z letňanských školek a škol (4/2018)

Masopustní tradice v mateřince

STR14 FRYCNA KARNEVAL UNOR 2018 1Slovo „tradice“ pochází z latinského traditio < tradere předávat. V Mateřské škole Rychnovská se snaží dodržovat lidové zvyky a jejich pomocí předávat dětem mravní hodnoty, upevňovat sociální role a rozvíjet tvořivost.

V období masopustu prožívali společně radost, humor, veselí. Děti se seznamovaly s lidovými tradicemi v lidové slovesnosti, písních i výtvarném projevu či poznávaly netradiční hudební nástroje. Byly vedeny k zachycení a vyjádření představ i prožitků slovně, výtvarně, nebo v hudebně-pohybových činnostech. Děti si ve školce, případně doma s pomocí rodičů vytvořily tradiční masky do masopustního průvodu.

Na závěr masopustního projektu prošel školkou průvod, v jehož čele třída berušek nesla basu. Děti předvedly své masky, zazpívaly a nakonec basu pochovaly.

Text a foto Jitka Bařinová, MŠ Rychnovská

STR14 FRYCNA KARNEVAL UNOR 2018 2

 

Mladí sochaři v Národní galerii

Třída 9. C ZŠ Tupolevova, společně se svým učitelem výtvarné výchovy a ředitelem školy, navštívila počátkem března Národní galerii ve Veletržním paláci v Praze.

Nebyla to však obyčejná návštěva výstavy uměleckých děl, jak by se při návštěvě galerie dalo předpokládat, byla to návštěva spojená s možností pracovat v ateliéru, a zkusit si tak výtvarnou techniku, kterou používal při své práci např. český sochař Karel Nepraš.

Po zhlédnutí několika jeho děl se deváťáci odebrali do ateliéru, kde si pod vedením Šárky Matouškové vyzkoušeli na předem připravených materiálech, jak se dá pracovat se dřevem, dráty, obvazy, provázky, kartonem, sádrou…

Vedeni materiálem i lektorkou vyráběli zajímavé skulptury. Cílem nebylo vytvořit či zhmotnit konkrétní představu, ale nechat se vést materiálem a vyzkoušet, co vše jim dovolí, zapojit fantazii, prožít zážitek z tvoření.

Pravda, jednu chvíli to v ateliéru vypadalo spíš jako v sádrovně fakultní nemocnice a žáci vypadali jako začínající medici, kteří se snaží zasádrovat zlomené předloktí.

Všechna díla byla na konci dvouhodinového workshopu vystavena, žáci si je navzájem ohodnotili a zároveň popsali, jak se jim pracovalo. Po důkladném umytí nástrojů i sebe opustili deváťáci ateliér NG s pocitem, že by nebylo marné se sem ještě někdy vrátit. Karel Nepraš by měl radost…

Text a foto Daniel Vysloužil, ředitel ZŠ Tupolevova

 

Z Tupolevky za indiány

Na výpravu za indiány jsme se vydali 9. února my, žáci 9. tříd ZŠ Tupolevova. Nemuseli jsme přitom přeplout Atlantik, stačilo využít pražskou hromadnou dopravu – navštívili jsme výstavu Indiáni v Náprstkově muzeu na Betlémském náměstí.

Výstava je rozsáhlá, věnuje se původním obyvatelům obou amerických kontinentů. Protože studujeme španělštinu, vybrala naše paní učitelka prohlídku expozice Jižní Ameriky. Prošla ji s námi průvodkyně, a to bylo dobře – hovořila zajímavě o vystavených předmětech i o životě a zvycích jihoamerických indiánů. Děvčatům se líbily pestrobarevné ozdoby z papouščího peří, kluky zaujaly zbraně a šamanská chýše s maskami, trochu děsivě působily vysušené trofejní hlavy tsantsa i celá mumie.

Nakonec jsme měli možnost uplést si z barevné vlny pravý pásek technikou, kterou používají indiáni v Andách. No, asi by nás za naše výrobky nepochválili, jen Veronika by jako indiánka obstála na výbornou!

Možná se ještě vrátíme, tentokrát za Apači, Siouxy a dalšími kmeny Severní Ameriky.

Text a foto žáci 9. tříd ZŠ Tupolevova

 

Čtvrťáci pomáhají čtením

Žáci 4. A ZŠ Fryčovická jsou od září školního roku 2017/18 zapojeni do projektu Čtení pomáhá. Každý žák, který se zapojil, získal po úspěšném vyplnění testu kredit padesát korun, který věnoval na jeden z vybraných dobročinných projektů.

K 28. únoru 2018 žáci přispěli částkou 5 650 Kč. Děkujeme jim.

Text Olga Sokolová, tř. učitelka 4. A ZŠ Fryčovická

Ilustrační foto PIXABAY.com

 

Ovoce do škol. I na Fryčovickou

Základní školu ve Fryčovické navštívil v úterý 6. února 2018 plyšový maskot programu Ovoce do škol Bovýsek.

Děti si ve třídách společně s ním zasoutěžily a dozvěděly se názvy nových, pro ně dosud neznámých, exotických druhů ovoce nebo zeleniny. Na každého z nich pak čekala odměna ve formě pexesa.

Text a foto Lucie Svobodová, ZŠ Fryčovická

 

Maškarní karneval v družině

Ve školní družině Základní školy Fryčovická se tak jako každý rok i letos uskutečnil Maškarní karneval.

Poslední únorový pátek se sešly všechny masky v tělocvičně, kde při hudbě a tanci probíhalo masopustní veselí. Karneval zahájila některá oddělení básničkou, poté následovalo představení kostýmů, při němž děti z jednotlivých oddělení tančily podle nacvičené choreografie. Poté přišly na řadu taneční soutěže se spoustou zábavy.

Masky letos hodnotily vychovatelky, a protože všechny převleky byly krásné a originální, bylo složité vybrat čtyři nejlepší z každého oddělení. Na konci karnevalu byl vyhlášen a odměněn absolutní vítěz karnevalu.

Na závěr dostali malou sladkou odměnu všichni účastníci akce. Velký dík za originalitu a kreativitu patří jak dětem, tak jejich rodičům.

Text Dana Batelková a Anna Púčková, vychovatelky ŠD ZŠ Fryčovická

Foto Kateřina Miškeiová

 

Školáci z Letňan ovládli Krkonoše

Žáci Základní školy Tupolevova letos odjeli za sněhem do menší horské chaty Dimrovka v Peci pod Sněžkou v Krkonoších.

Jelikož děti i jejich učitelé věděli, že tam je dost sněhu (letošní sněhové podmínky byly opravdu perfektní), velice se na hory těšili. Každý si s sebou vezl lyže, někdo přibalil i snowboard a ti nejmenší z 1. stupně navíc nějaké to sjíždědlo pro volnou chvilku.

Každý den děti chodily lyžovat na kopce v celém areálu – na Velké zahrádky, Malé zahrádky, Hnědý vrch atd. Jednou dokonce vyrazily i na noční lyžovačku. Vedle chatky byl navíc pěkně upravený svah, který byl denně po příjezdu z lyžovačky plně využit na bobování. Poslední den pobytu uspořádali učitelé pro děti závody na speciální závodní trase přímo v areálu.

Na horách se všem moc líbilo, provětrali si plíce, potrénovali lyžování a ověřili si svou fyzickou kondici.

Text a foto Michal Ambroz, ZŠ Tupolevova

 

Děti i dospělí uctili památku oblíbeného pedagoga

Žáci i učitelé i zaměstnanci Základní školy a Mateřské školy Generála Františka Fajtla DFC jsou od začátku minulého měsíce velice zarmouceni úmrtím zástupce ředitelky školy Jaroslava Martanoviče, výborného učitele, kolegy a člověka s velkým srdcem.

Pan Jaroslav Martanovič zemřel náhle a nečekaně ve čtvrtek 8. března 2018. Projevy upřímné soustrasti byly adresovány především jeho rodině, nejbližším přátelům a kolegům, ale také jeho současným i bývalým žákům, pro které byl velkým vzorem a inspirací.

Ve škole byla památka zesnulého pedagoga uctěna minutou ticha, vyhlášenou prostřednictvím školního rozhlasu.

Text Eva Duchková, ředitelka ZŠ a MŠ Gen. Fajtla DFC, Foto archiv školy

 

Plánujete už dovolenou? Podívejte se, jaký bude letní provoz MŠ

Mateřské školy v Letňanech budou v období letních prázdnin, tedy v červenci a srpnu, v provozu v těchto termínech:

od 2. 7. do 6. 7. 2018 budou uzavřeny všechny MŠ

od 9. 7. do 20. 7. 2018 MŠ Příborská + MŠ Gen. F. Fajtla DFC

od 23. 7. do 3. 8. 2018 MŠ Havířovská

od 6. 8. do 17. 8. 2018 MŠ Malkovského

od 13. 8. do 24. 8. 2018 MŠ Pavla Beneše + MŠ Tupolevova

od 27. 8. do 31. 8. budou budou uzavřeny všechny MŠ

Mateřské školy v náhradním provozu přijímají děti pouze do počtu míst uvolněných na prázdninový provoz dětmi, které svou kmenovou školku nebudou v době omezení provozu v letních měsících navštěvovat.

Text Marcela Horešovská, vedoucí odboru KŠT ÚMČ Praha 18

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Střípky z letňanských školek a škol (4/2018)