Letňanské listy 11/2011

slovo-starostyDrazí spoluobčané,

konec října a listopad jsou měsíce, kdy nám obvykle pošmourné dny a večery dávají příležitost se zamyslet.
Zamyslet se a vzpomenout na všechny ty, kteří tu již s námi nejsou, ale bez nichž bychom tu zřejmě nebyli ani my.

Čas na vzpomínku nám v rovině celé české společnosti nabízejí dva státní svátky, a to 28. říjen, Den vzniku samostatného československého státu, a 17. listopad, Den boje za svobodu a demokracii. Československá republika by nám všem měla být vzorem, jak uprostřed Evropy fungoval stát našich předků, jehož základními stavebními pilíři byly demokratické hodnoty a úcta k právům a svobodám jeho občanů. Sedmnáctý listopad si, a to i přesto, že v tento den jsem již v roce 1989 byl na světě, spíše spojuji s rokem 1939, který by pro nás měl být mementem toho, že za naši vlastní svobodu se mnohdy musí platit cena nejvyšší.

Postavení letňanského starosty mi letos poskytlo čest uctít vznik Československé republiky spolu s představiteli Svazu bojovníku za svobodu. Je obdivuhodné, jak jsou tito takřka století lidé vitální. Již z krátkého rozhovoru s nimi zjistíte, jak silné jsou jejich životní příběhy. Poslouchejte je, prosím! Stále tu ještě s námi jsou, byť jich je rok od roku méně. Jejich osobní názory a postoje jsou inspirující a nadčasové i v tom smyslu, že to, pro co se před desítkami let oni obětovali, to my dnes můžeme žít.

Památku zesnulých, lidově označovanou „Dušičky“, mám za ryze osobní den a každoročně během ní s láskou vzpomínám na svou babičku z Litoměřic. Ženu, která mi od útlého dětství byla symbolem neuvěřitelného optimismu, která i tu nejsvízelnější situaci dokázala vyřešit. Třeba i jen tím, že k ní poznamenala: „Nu což, vždycky se člověk musí dobře najíst!“ A pak už následovala záplava řízků, bramborového salátu, svíčkové, španělských ptáčků či skvělých (šíleně sladkých a máslových) domácích dortů, které můj strýc hanlivě označoval za „kydance“…

Přeji vám co nejvíce kontaktů s naší živoucí historií, vepsanou ve tvářích našich seniorů, a co nejvíce nezapomenutelných okamžiků, na které budou vaši potomci vzpomínat.

 

Mgr. Ondřej Lněnička
starosta

Jste zde: Úvod > Nejčtenější > Slovo starosty > Letňanské listy 11/2011