Tradici padnout nenechali

Díky francouzské investici se ve společnosti Latecoere vyrobí ročně stovky dveří do Boeingů či Airbusů

STR4 TEMA Latecoere-Airbus 42

Firma nabízí svým zaměstnancům řadu benefitů. Kromě tradičních, i ty méně běžné - například příspěvek při narození dítěte, příspěvek na mateřskou školu nebo ocenění dárců.

Má nové jméno, ale skrývá se za ním dlouhá tradice. Letňanská společnost Latecoere, která jako jediná v České republice vyrábí dveře do letadel světových značek Boeing nebo Airbus, navázala na českou společnost Letov. Ke změně jména spolu se změnou postavení na trhu došlo v okamžiku, kdy do společnosti vstoupil nový francouzský vlastník.

„Byl to pro nás zásadní krok. Bez Latecoere bychom se sami k velkým zakázkám pro světové giganty nedostali. Možná bychom dělali díly nebo malé součásti, ale ne kompletní dveře a další komponenty,“ říká ředitel společnosti Latecoere Czech Republic Ivan Hrbáč.

 

Šmolík vs. Latécoère

STR4 TEMA LATECOERE 2Na Letov a jeho historii jsou Letňanští hrdi. A není divu. Jednak v továrně pracovalo nemálo zdejších obyvatel a pak – zdejšího konstruktéra Aloise Šmolíka a jeho stroje znal snad celý svět. I když si po roce 2000 okolnosti vynutily spojení Letova a Latecoere, nebyla tahle „svatba z rozumu“ vůbec špatným krokem nebo spojením dvou outsiderů.

Groupe Latecoere je, vzhledem k rozsáhlé mezinárodní síti svých poboček, partnerů a subdodavatelů, v současné době jedním z největších dodavatelů sekcí trupů a dveří letadel, ale také elektroinstalačních komponentů v Evropě.

Společnost Latecoere byla založena před 100 lety Pierrem-Georgesem Latécoèrem, francouzským podnikatelem a průkopníkem letectví. Ten se zprvu specializoval na výrobu železničních vozů, ale díky válečným zakázkám společnost zbohatla natolik, že mohl v roce 1917 založit na předměstí Toulouse dvě továrny – na dělostřelecké granáty a na výrobu trupů letadel.

V roce 1918 se společnost rozrostla o leteckou Sociéte des Lignes Latécoère, zabývající se přepravou poštovních zásilek po Evropě, později i do Afriky a Jižní Ameriky. Jedním z jejích prvních pilotů byl i autor Malého prince Antoine de Saint-Exupéry.

Později začal P.–G. Latécoère vyrábět vlastní letadla, mj. proslulé hydroplány. V 50. letech minulého století však firma produkci vlastních strojů ukončila a přeorientovala se na výrobu dílů pro Boeing, Airbus, Embraer atd. Následně byla vytvořena Groupe Latécoere, jejíž součástí se v roce 2000 stal i Letov.

 

Letňanské dveře létají po celém světě

STR4 TEMA LATECOERE 3Než se bývalý Letov proměnil v Latecoere, pracovalo v něm pouze 180 zaměstnanců. S přílivem nových financí a příležitostí začal jejich počet znovu růst. Dnes jich má firma bezmála 900. Každodenně se v letňanských halách vyrobí osmero dveří, jimiž projdou miliony cestujících ročně. Vznikají tady kompletní dveře pro Airbus A320 a jeho inovovanou verzi A320 NEO.

Jako jediní na světě dodávají dveře pro brazilský Embraer 170. Dveřmi, jejichž část se sestavuje v Praze, vstupují také cestující do první a vyšší třídy na horních palubách největšího dopravního letadla světa Airbus A380 a vyrábějí se tady i díly z kompozitů pro Boeing 787 Dreamliner.

„Společnost neustále roste a samozřejmě se snažíme udržovat nastavený trend. Proto letos kupříkladu došlo k instalaci nové linky na výrobu dveří do Airbusu A320 NEO, díky čemuž budeme moci zvětšit dodávky,“ upřesnil ředitel Hrbáč.

 

Ženy v letecké výrobě? V něčem jsou lepší než muži

S velkým rozvojem přichází i potřeba nových zaměstnanců, kteří mají šanci najít uplatnění ve výrobě či administrativě. Přitom dlouhodobá praxe není vždy podmínkou.

„V případě jednoduchých pozic je pro nás rozhodující spíše šikovnost a chuť učit se novým věcem. Do všech potřebných procesů zaměstnance zaškolíme. U složitějších funkcí potřebujeme odpovídající vzdělání, nicméně nemusí být jen vysokoškolské,“ objasňuje personální ředitelka Petra Heerenová. Aktuálně tady najdou uplatnění CNC operátoři, montážníci nebo inspektoři kvality.

Byť se může zdát tato práce určená pouze pro muže, opak je pravdou. Nejvíc žen se tady sice tradičně pohybuje v úseku administrativy, ale řada jich pracuje i ve výrobě. „Jednou ze specifických činností, kterou mohou dělat pouze ženy, je například skladba kompozitních materiálů, kde se jedná o velmi pečlivou práci s vysokou přesností a precizností, což je pro ně jako dělané,“ upřesnil Norbert Dolejš, vedoucí technického vzdělávání.

 

Podporují technické vzdělávání nejmenších

Společnost se snaží spolupracovat také se školami. A začíná už u těch nejmenších. „Aktuálně máme navázánu spolupráci například se ZŠ Fryčovická a MŠ Malkovského. Dlouhodobě usilujeme o podporu technického vzdělávání jak na základních, tak na středních školách. Chtěli jsme ale zajít ještě dál, a proto jsme se rozhodli začít podporovat také rozvoj technických dovedností dětí v mateřských školách,“ objasnil Dolejš.

Text Silvie Špryňarová a –red–

Foto archiv společnosti Latecoere

 

Od vojenských letounů po dopravní giganty

Historie společnosti Letov se začala psát v roce 1918 po I. světové válce. Tehdy bylo zvykem, že letecké firmy vyráběly menší počet různých druhů letadel, zejména pak vojenských. Po II. světové válce firma dodávala zejména letadla MIG 15 pro bývalý sovětský trh.

Od 60. let spolupracovala s Aero Vodochody, pro které vyráběla křídla a část trupu pro letadla Aero L 29 a L 39 Albatros. Po pádu komunismu se firma potýkala s propadem prodeje, a proto v 90. letech musela najít náhradní výrobu. Začala vyrábět dveře pro Airbus A321. Tehdy došlo také k rozdělení na různé divize a v roce 1998 byla vytvořena firma LETOV LETECKÁ VÝROBA, kterou v roce 2000 odkoupila skupina Latecoere. Ta postupně zavedla do ČR výrobu dveří pro dopravní letouny Airbus A320, A380, Embraer 170/190, Boeing 787 a Falcon F7X.

 

STR4 TEMA LATECOERE 4

STR4 TEMA LATECOERE 5

V Latecoere se dveře k dopravním letadlům nejenom vyrábějí, ale musejí se také řádně otestovat. Nejvyšší kvalita je tady prioritou.

 

STR4 TEMA LATECOERE 6

V galvanických linkách se všechny díly opatřují ochranou proti korozi.


STR4 TEMA LATECOERE 7

STR4 TEMA LATECOERE 8

Jste zde: Úvod > Téma měsíce > Tradici padnout nenechali