Vrcholem čarodějnického reje byla ohňová show

STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 1

Ačkoliv připadá Valpuržina noc spojená s pálením očistných ohňů na 30. dubna, v Letňanech se z praktických důvodů pálilo o den dříve. A všichni si to užili…

První Čarodějnice se na ploše u Obchodního centra Letňany uskutečnily v roce 2013. Od té doby se tady konají každý rok a účastní se jich stále více lidí. Letos si přišly opéct buřtík a užít si bohatého kulturního programu na tři tisícovky dospělých a dětí. Jak se zdá, stal se čarodějnický rej, vedle akcí Letňany nejen dětem a Pivobraní, další novodobou letňanskou tradicí.

I kdyby se před Čarodějnicemi a po nich všichni „čerti ženili“, v době jejich konání – tedy mezi třetí odpolední a jedenáctou večer – je zpravidla obloha bez mráčků a nespadne ani kapka. Bylo tomu tak i letos, a tak se i pátý ročník Pálení vydařil se vším všudy.

 

S čarodějnicí v čele od radnice

STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 2Předehrou velkého čarodějnického reje u „ócéčka“ byl tradiční průvod, který startoval před městským úřadem a směřoval Křivoklátskou ulicí k Tupolevce. Zatímco strašidelná čarodějnice, kterou pro letošní Pálení vyrobili žáci a učitelé Základní školy Generála Fajtla, se vezla na korbě radničního náklaďáčku, rodiče a prarodiče s mnohdy krásně maskovanými dětmi pochodovali ukázněně za ní. Někteří z těch nejmenších si do kroku vytrubovali na trumpetku, kterou dostali před začátkem akce od pořadatelů. Letošní čarodějnice však opravdu naháněla hrůzu…

 

Opeklo se celkem 150 kilogramů špekáčků

„Na ploše u OC Letňany čekal na účastníky akce bohatý program, který začal pohádkou divadla Romaneto a pokračoval písničkami country kapely Michal Tučný Revival Plzeň,“ přiblížila dění na ploše u Tupolevky zástupkyně starosty Iveta Lojková. „Kdo nesledoval vystoupení, mohl se zabavit v kreativních dílnách Klubu Slunečnice, při soutěžích, které připravil oddíl Mladých hasičů, na atrakcích nebo si mohl opéct buřtíky, které byly jako každý rok zdarma.“

Letos jich bylo rozdáno celkem 1500, respektive 150 kilogramů – stovku darovala společnost Tesco, dalších 50 kilogramů pak městská část. Zájem o ně byl tak velký, že po dvou hodinách nebylo co rozdávat.

 

Maskovaný čtyřnožec

STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 3Oblíbená soutěž o nejhezčí masku, v níž se tentokrát hrálo o vstupenky na kulturní a společenské akce, pořádané v Letňanech, hračky, sladkosti či trika a čepice od sponzorů, měla několik dětských a dospělou kategorii, nejpočetněji zastoupená byla samozřejmě jako obvykle kategorie nejmenších dětí.

Rozhodování o těch nejlepších neměla porota vůbec snadné, proto nakonec dostal dárek (poukaz do OC Letňany) každý, kdo přišel na akci v nějakém převleku. Letos byla mimořádně vyhlášena i Cena poroty, kterou získala čarodějnická rodinka s maskovaným pejskem. Odměnou jim byly vstupenky na Brick Republic.

Závěsná akrobacie, country muzika a ohňová show Ještě před upálením hlavní čarodějnice přišel jiný ohnivý výstup – skupina Chůdadlo předvedla žonglování s ohněm doplněné párovou akrobacií. Přesně v 18 hodin zapálil starosta Ivan Kabický za asistence letňanských hasičů hlavní oheň. Pak už nastoupila skupina Michal Tučný Revival Plzeň, kterou ještě dvakrát vystřídalo Chůdadlo, jehož výstupy vyvrcholily po setmění ohňovou show.

„Jsme moc rádi, že se naše Pálení čarodějnic lidem líbí. Svědčí o tom mimo jiné to, že počet účastníků se od roku 2013 více než zdvojnásobil,“ řekla na závěr místostarostka Iveta Lojková. „Věřím, že to je nejen kvůli buřtíkům zdarma, ale i proto, že se nám daří přichystat zajímavý doprovodný program. A také prostě proto, že lidi nechtějí jen sedět doma u televizí, ale chtějí se potkávat.“

Závěrem je třeba poděkovat sponzorům akce – společnostem OC Letňany, Tesco a Live Nation, pořadatelům akcí Brick Republic a Car Motor Festival, i všem, kdo se podíleli na přípravě Čarodějnic – pracovníkům zdejšího úřadu, technické skupiny, dobrovolným hasičům a městské i státní policii. A samozřejmě návštěvníkům, protože bez nich by letňanské Pálení nebylo tak pěkné, jak bylo.

Text –red–

Foto Olaf Deutsch

 

STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 4

Předehrou velkého čarodějnického reje u „ócéčka“ byl tradiční průvod.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 5

I když bylo chladněji, sešlo se u „ócéčka“ na tři tisíce lidí.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 6

Bohatý program začal pohádkou divadla Romaneto…


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 7

…a pokračoval písničkami country kapely Michal Tučný Revival Plzeň.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 8

Každý soutěžící dostal visačku s číslem…


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 9

…a nechyběl také malý dárek.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 10

Rozhodování o těch nejlepších neměla porota snadné, soutěžící si dali na své vizáži opravdu záležet.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 11

Skupina Chůdadlo měla několik výstupů – tady je žonglování s ohněm…


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 12

Kdo nesledoval vystoupení, mohl se zabavit v kreativních dílnách Klubu Slunečnice.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 13

Cenu poroty získala tato čarodějnická rodinka s maskovaným pejskem.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 14

Přesně v 18 hodin zapálil starosta Ivan Kabický hlavní oheň.


STR4 TEMA CARODEJNICE 2017 15

Hořící čarodějnice coby vrchol programu.

Jste zde: Úvod > Téma měsíce > Vrcholem čarodějnického reje byla ohňová show