Diskusní FÓRUM (10/2017)

LOGO MC LETNANYV letošním roce jsou v každém vydání Letňanských listů vyhrazeny dvě stránky na názory zastupitelů, členů politických subjektů, kteří byli zvoleni do Zastupitelstva MČ Praha 18. V tomto vydání odpovídají na otázku, kterou připravila strana ODS, nebo píší na téma, které si sami zvolili.

Otázka pro zastupitele na říjen 2017: Jaký máte názor na zákaz kouření v restauracích?

V říjnu prezentovali své názory:  Milan Čmelík (Občanská demokratická strana), Martin Halama (Strana svobodných občanů), Václav Losík (Zelení), Olaf Deutsch (Zdravé Letňany), Michaela Řepová (TOP 09), Ondřej Lerch (Občanská demokratická aliance) a Ondřej Lněnička (nezávislý politik).

 

Milan Čmelík

ODS

CMELIK 2Jsem kuřák, ačkoliv již jen příležitostný. Na zákaz kouření v restauracích mám negativní názor. Provedení zákona je totiž nedokonalé. Chápu, že ho velká řada nekuřáků vítá, ale zamysleme se: Je správné přikazovat majitelům restaurací, zda se v jejich podnicích může, nebo nemůže kouřit?

Podle mého názoru ne. Podle mě má každý majitel restaurace nepopiratelné právo rozhodnout se, jestli se v jeho podniku bude kouřit, či ne. Přesně tak, jako to bylo dříve. Když se podíváte na Slovensko, zjistíte, že si tam se zákazem kouření poradili lépe než my. Slováci sice také mají zákaz kouřit v restauracích, ale majitelé mohou přímo v prostorách svého podniku zřídit oddělenou kuřárnu. To mi připadá jako naprosto logický krok.

Nedovedu si představit, co bude, až budou kuřáci s odchodem teplého počasí vyhnáni na mráz. Většina hospod je v bytových domech, kuřáci tak budou logicky obtěžovat lidi, kteří tu bydlí, kouřem stoupajícím do oken jejich bytů. Nehledě na hluk a všudypřítomné nedopalky. Práce pak přibyde i obcím, na jejichž radnicích se budou hromadit petice, aby se zákaz rozšířil i na veřejná prostranství u podniků, které sídlí v postižených domech. Nepromyšlené regulace vedou vždy k problémům.

 

Martin Halama

Strana svobodných občanů

HALAMA 2014 SLIBSe zákazem kouření v restauracích a podobných zařízeních, jak nařídil stát, nesouhlasím. Chápu smysl zákazu kouření na zastávkách MHD a na podobných veřejných místech. Restauraci ale považuji za soukromý majetek, ve kterém si sám majitel (a nikdo jiný!) rozhodne o tom, zda v ní bude povoleno kouřit nebo ne.

Konkrétně s majiteli hospod a restaurací si stát opravdu nevhodně zahrává. Nejprve nařídil, že mají ve svých podnicích vybudovat výkonné odvětrávání. Když splnili, stát nařídil, že musejí mít stavebně oddělené prostory pro kuřáky od prostor nekuřáckých. A když i toto splnili, stát zakázal kouření ve vnitřních prostorech restaurací úplně. Paradoxně pak v létě dochází k situacím, že venkovní posezení na „zahrádce“ je plné kuřáků. A ti, co nechtějí být v takovém prostředí, musí sedět vevnitř. Koho tedy takový zákon chrání?

A přesto: Když odhlédnu od toho, že vlastník si nemůže ve svých prostorech sám určit, jaký typ podniku v nich bude provozovat, je tu stále ještě problém s kuřáky postávajícími před vchody do restaurací. Hluk hovorů a zápach z cigaret a doutníků se line do vyšších pater, ve kterých jsou většinou byty. Zákaz kouření v hospodách mně, ač nekuřákovi, připadá hloupý.

 

Václav Losík

Zelení

LOSIK 2014 SLIBPůvodně zřejmě kouření sloužilo našim dávným předkům k přenášení ohně při putování z místa na místo. Jsem přesvědčen, že naše společnost je dnes poněkud dále a že se tento zvyk již stal zlozvykem, který vážně ohrožuje nejen zdraví každého kuřáka, ale i nekuřáka v jeho blízkosti.

Není žádný důvod, aby důsledky tohoto zlozvyku trpěli i ostatní. Proto považuji zákaz kouření v restauracích za krok, kterým naše společnost překročí svůj vlastní stín, a především za krok ke zdravější budoucnosti.

Další věcí je chování kuřáků na veřejnosti. Prosím všechny kuřáky, aby kolem sebe nepohazovali nedopalky na zem, ale udělali několik kroků navíc a hodili je raději do koše. Když není koš zrovna po ruce, jistě lze nedopalek schovat a vyhodit ho do koše někde jinde. I kanál poslouží lépe než trávník.

Jistě ani kuřáci nechtějí žít ve městě, kde se na chodnících a trávnících vrší hromady nevábných odpadků.

 

Olaf Deutsch

Zdravé Letňany

DEUTSCH 2014 SLIBOd roku 2006 platí zákaz kouření na veřejných místech – v nemocnicích, úřadech, na zastávkách. V roce 2009 byl schválen další protikuřácký zákon – vyžadoval, aby v restauracích visel nápis, zda je tam kouření povoleno, zakázáno nebo tam jsou prostory pro kuřáky/nekuřáky. Od května 2017 platí zákaz kouření ve všech restauračních zařízeních, na sportovištích a plochách vyhrazených „pro zábavu“. To je v kostce historie zákazů.

Jako nekuřák bych měl být nadšen, že se kouření omezuje. Ale nejsem. Vadí mi totiž, že při tom byli kuřáci vytlačeni před restaurace, kde dělají hluk a nepořádek. Myslím si, že by bylo lepší, kdyby byly v restauracích prostory určené pro kuřáky. Každý by si mohl vybrat, kde si chce svoje pivko vypít. Je to sice krok zpátky, ale na to jsme v Čechách stejně už zvyklí.

Podle mě kampaň proti kuřákům, na které si „přilepšil“ mnohý politik, neřeší, co se stane, když třeba za 10 let kuřáci zásadně omezí kouření. Kdo nebo co nahradí ztrátu z daně z cigaret, která je významným přínosem do státního rozpočtu? Nebylo by lepší začít spíš přemýšlet o tom, zda nepřenést z „kuřácké daně“ více peněz do zdravotního pojištění občanů? Ostatně – spoustu chorob mají na svědomí právě cigarety.

 

Michaela Řepová

TOP 09

REPOVA 2014 SLIBZákaz kouření v restauracích rozdělil národ na dvě poloviny – jedni se s ním nemohou smířit, druzí ho vítají. To, že kouření poškozuje zdraví, je prostě fakt. Odpůrci zákazu argumentují tím, že se jedná o omezování osobní svobody a svobody podnikání.

Chovat se svobodně ale neznamená, že si budu dělat, co chci, ale to, že se budu chovat tak, aby nebyla omezena svoboda druhých. A to je velký rozdíl. Stojí tu tedy proti sobě svoboda kouřit a svoboda dýchat čistý vzduch.

Zásadní problém vidím i v tom, že se kuřáci přesunuli před hospody, bary a restaurace. Dochází ke znečisťování okolí těchto zařízení a kouř z cigaret často stoupá do oken bytů, které jsou nad nimi. Hojně také dochází k rušení nočního klidu. Je naivní si myslet, že kuřáci (mnohdy už v povznesené náladě) budou po 22. hodině držet bobříka mlčení. Lidé bydlící v blízkosti těchto provozoven tak trpí nejen kouřem, ale i nadměrným hlukem.

Já osobně zákaz kouření, byť si příležitostně zakouřím, vítám, jen bych dala majitelům či provozovatelům na výběr, zda chtějí mít své provozovny zcela nekuřácké, nebo chtějí kouření omezit jen po dobu obědů a večeří. Pak už je na každém z nás, jaký podnik si k návštěvě vybere.

 

Ondřej Lerch

ODA

STR6 RADNI SI PREROZDELILI KOMPETENCE Lerch OndřejOsobně (i když jsem nekuřák) si myslím, že se tento zákon prostě nepovedl. Dokonce si dovolím tvrdit, že jsou naštvaní úplně všichni, jak majitelé restaurací, hospod či „knajp“, tak kuřáci, kteří jsou nuceni chodit si zakouřit na ulici před pohostinství, kde na ně koukají kolemjdoucí, mládež a děti. A naštvaní jsou i nekuřáci, kteří sedí u svého pivka na zahrádce v závoji cigaretového dýmu.

Můj názor je, že každý majitel hospody/restaurace/baru by si měl zvolit – s ohledem na lokalitu, ve které sídlí – buď kuřácký, nebo nekuřácký provoz. Sám si rád zajdu po tréninku na pivko. Po schválení nového protikuřáckého zákona vídám často prázdné hospůdky, ze kterých se vytratila atmosféra, a zahrádky, které jsou přeplněné kuřáky. A také jsem zažil „knajpu“ u jezera, kde u vstupu visel nápis „Nohejbalový klub“ a uvnitř se kouřilo stejně jako před schválením tohoto nesmyslného nařízení. Vůbec si nedovedu představit, jak to bude vypadat v zimních měsících...

Doufám, že zvítězí zdravý rozum a zákon se brzy upraví tak, aby žádný majitel, který platí daně, nebyl státem omezován v tom, jaký podnik bude provozovat. Pak už bude jen na zákazníkovi, jaké pohostinské zařízení mu bude vyhovovat.

 

Ondřej Lněnička

nezávislý politik

LNENICKA ONDREJ PRO PRAHUTěžká otázka pro mne, kuřáka s malými dětmi… O to víc, že tato věc nepřísluší městské části, ale zasahuje do ní stát. I tak říkám, že nejsem pro zákaz.

Nechme na hospodských a restauratérech, ať si sami rozhodnou, zda ve svých podnicích kouření povolí či nikoli, tzn. Které zákazníky budou oslovovat. Špatné jsou i shluky kuřáků před podniky rušící své okolí.

Regulace omezují svobody. Umím si představit, že příště může dojít na zákaz tlačenky, utopenců či dokonce piva. Vy ne?

Letňany by však měly řešit palčivější problémy. Třeba kapacitu pošty, která potřebuje rozšířit. Hodinová čekání jsou neúnosná, obtěžují každého, maminku s ratolestí i seniora. Místo toho se však stávající vedení rozhodlo vybudovat postranní vstup do obřadní síně radnice. Snad esteticky hezké, inspirativní pro ilustrovaný článek do tohoto periodika, ale jinak neúčelné, až zbytečné. Prioritou by měla být pošta a prostor před ní.

Debata by se měla vést i o garážovém domu, který se radní rozhodli vybudovat na polovině parkoviště podél Tupolevky od „Nového vstupu“ směrem k Bukovecké. Věřím, že nejen za sebe říkám: NE! Stačí, že tuto lokalitu zatíží dům „Junion“. V zastupitelstvu učiním vše, aby tento projekt skončil.

 

Poznámka redakce: Redakce neručí za obsah textů, neboť respektuje požadavek jejich autorů neupravovat žádným způsobem dodaný materiál.

Foto archiv redakce

Jste zde: Úvod > Z radnice > Diskusní FÓRUM (10/2017)